SEF - BiH i cijeli region imaju ogroman potencijal u obnovljivim izvorima energije
Sarajevski energetski forum (SEF), jedan od najvažnijih regionalnih skupova posvećenih energetskoj industriji, okupio je stručnjake, poslovne ljude, te predstavnike vlasti koji će tokom tri dana raspravljati o važnosti prelaska na obnovljive izvore energije i načinima kako da se to ostvari.
SEF se održava u organizaciji Fondacije Solarna akademija i partnera, pokrovitelj SEF 2023 je Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, a institucionalni partneri su entitetska ministarstva i Vanjskotrgovinska komora BiH.
Prelazak na obnovljive izvore energije, kako je uime organizatora izjavio Senad Šepić, ključan je za održivu budućnost planete, a energetski forum će se fokusirati upravo na tu temu.
- BiH i cijeli region ima ogromni potencijal u obnovljivim izvorima energije, a ono gdje nam treba unapređenje jesu zakonska regulativa, te približavanje privrede svemu onome što jeste zakonodavni okvir. Sa stručnjacima iz cijelog regiona govorit ćemo o tome kako ispuniti uslove koji se tiču dekarbonizacije, kako riješiti pitanje izgradnje kapaciteta mreža, pogotovo prenosnih, te kako osigurati da možemo na najbolji mogući način plasirati energiju koju možemo proizvesti u BiH i regionu na globalno tražište - naveo je Šepić pred otvaranje SEF-a.
U okviru SEF, kako je dodao, bit će održano deset panela, po pet predavanja i prezentacija, a više od 75 ljudi će tokom tri dana u Sarajevu govoriti o akteulnim temama.
Predsjednik Vanjskotrgovinske komore BiH Zdravko Marinković je u uvodnom obraćanju potcrtao važnost saradnje vlasti, donosioca odluka, struke i prepoznavanja onoga šta Bosni i Hercegovini i njenom tržištu treba i šta će mu biti bitno u budućnosti.
- Samo sinergijom svih možemo napraviti uspješno poslovno okruženje, što je preduslov za održiv razvoj - kazao je Marinković.
Premijer Kantona Sarajevo Nihad Uk je rekao da su energija i tranzicija u energetskom sektoru među najvažnijim globalnim temama. Izrazio je nadu da će SEF prerasti u regionalni brend poput Sarajevo biznis foruma i Sarajevo film festivala, te da će ovaj skup doprinjeti razvoju energetskog sektora BiH i posebno dati odgovore za Kantron Sarajevo kao najvećeg konzumenta električne energije u BiH.
Goran Majstorović iz Energetskog instituta Hrvoje Požar iz Zagreba u izjavi novinarima ukazao je na nužnost redizajniranja mreža za prenos energije, a da bi se integrirala poželjna, ciljana količina obnovljivih izvora energije potrebno je napraviti barem dvije stvari - bolje koristiti postojeću infrastrukturu i povećati investicije u tu mrežu.
- U sto godina razvoja elektroenergetskih mreža izgrađeno je 35 hiljada megavata interkonektivnih vodova u Evropi. Sada se donose novi planovi prema kojima ćemo u idućih pet godina trebat napraviti 40 hiljada megavata interkonektivnih vodova. Ono što je rađeno u sto godina, sada je potrebno ponoviti u pet godina - ilustrirao je Majstorović.
Na prvom panelu se govorilo o obavezama i trenutnoj poziciji BiH i zemalja regiona u procesu dekarbonizacije, a govorili su konsultant Janez Kopač, direktorica Obnovljivih izvora energije Hrvatske Maja Pokrovac, ministar industrije, energetike i rudarstva RS-a Petar Đokić, šef kabineta federalne ministrice turizma i okoliša Tomislav Lukić, te menadžerica OIE Srbija Danijela Isailović.
Sastavni dio SEF 2023 je i Sajam izlagača gdje se učesnici mogu upoznati sa najnovijim dostignućima u oblasti pružanja usluga razvoja projekata iz OIE, ugradnje i održavanja opreme i savremenih rješenja elektrana za kućanstva i privredu, kao i automobilnosti, te rješenja za punionice električnih vozila i mogućnosti finansiranja projekata.
(Energetika.ba)