Energetika.ba
Novosti

COP28: UAE planiraju koristiti pregovore o klimi za sklapanje naftnih poslova

Autor: Energetika.ba
COP28: UAE planiraju koristiti pregovore o klimi za sklapanje naftnih poslova

Ujedinjeni Arapski Emirati planirali su iskoristiti svoju ulogu domaćina UN-ovih pregovora o klimi kao priliku za sklapanje sporazuma o nafti i plinu, saznaje BBC.

Dokumenti koji su procurili u brifingu otkrivaju planove za razgovor o sporazumima o fosilnim gorivima sa 15 zemalja.

Tijelo UN-a odgovorno za samit COP28 rekao je da se od domaćina BBC-a očekuje da djeluju bez pristrasnosti ili vlastitih interesa.

Tim UAE nije poricao da koristi sastanke COP28 za poslovne razgovore i rekao je da su "privatni sastanci privatni".

Odbio je da komentariše ono o čemu se razgovaralo na sastancima i rekao je da je njen rad fokusiran na "smislenu klimatsku akciju".

Dokumente – koje su dobili nezavisni novinari u Centru za klimatsko izvještavanje koji rade zajedno s BBC-jem – pripremio je tim COP28 UAE za sastanke sa najmanje 27 stranih vlada uoči samita COP28, koji počinje 30. novembra.

Oni su uključivali predložene "tačke za razgovor", poput one za Kinu koja kaže da je Adnoc, državna naftna kompanija UAE, "spremna zajednički procijeniti međunarodne mogućnosti LNG [tečnog prirodnog plina]" u Mozambiku, Kanadi i Australiji.

Dokumenti sugeriraju da se kolumbijskom ministru kaže da je Adnoc "spreman" da podrži Kolumbiju u razvoju svojih resursa fosilnih goriva.

Postoje tačke razgovora za 13 drugih zemalja, uključujući Njemačku i Egipat, koje sugeriraju da im se kaže da Adnoc želi raditi s njihovim vladama na razvoju projekata fosilnih goriva.

Brifinzi pokazuju da su UAE pripremili i tačke za razgovore o komercijalnim prilikama za svoju državnu kompaniju za obnovljive izvore energije, Masdar, uoči sastanaka sa 20 zemalja, uključujući Veliku Britaniju, Sjedinjene Američke Države, Francusku, Njemačku, Holandiju, Brazil, Kinu, Saudijsku Arabiju, Egipat i Kenija.

COP28 je posljednja runda UN-ovih globalnih pregovora o klimi. Ove godine domaćini su Ujedinjeni Arapski Emirati u Dubaiju, a trebalo bi da mu prisustvuje 167 svjetskih lidera, uključujući Papu i kralja Charlesa III.

Ovi samiti su najvažniji svjetski sastanci na kojima se raspravlja o tome kako se nositi s klimatskim promjenama.

Nadamo se da će COP28 pomoći u ograničavanju dugoročnog globalnog porasta temperature na 1,5C, za koje tijelo UN-a za nauku o klimi kaže da je ključno za izbjegavanje najgorih utjecaja klimatskih promjena. Ali to će zahtijevati drastična smanjenja emisija stakleničkih plinova, kaže se - smanjenje od 43% do 2030. u odnosu na nivoe iz 2019. godine.

(Energetika.ba)