
Uoči isteka trenutnog mehanizma podrške za ograničavanje i kompenzaciju cijena energije u Rumuniji, Ministarstvo energetike predlaže kratkoročnu i srednjoročnu implementaciju novih oblika podrške ugroženim potrošačima, kao što su energetske kartice, kako se stepen energetskog siromaštva ne bi povećao.
Vlada je izdvojila početni budžet od tri milijarde leja za početak ove godine, da bi podržala šemu ograničavanja i kompenzacije, koja će omogućiti značajne isplate dobavljačima u neposrednoj budućnosti.
Trenutna situacija ugroženih potrošača u Rumuniji i radni scenariji nakon isteka trenutnog mehanizma podrške za ograničavanje i kompenzaciju cena energije analizirani su nedavno, tokom radnog sastanka Međuresornog odbora za zaštitu ugroženih potrošača i borbu protiv energetskog siromaštva, piše Adevarul.
Želimo da obnovimo normalno funkcionisanje energetskog tržišta, na racionalan i postepen način, kako bismo izbjegli naglo povećanje računa za energiju. Ako ne bismo uzeli u obzir mjeru proširenja mehanizma podrške, preuzeli bismo rizik od mogućeg ubrzanog povećanja troškova energije za stanovništvo i ekonomsko okruženje od 1. aprila 2025. godine. To je izjavio rumunski ministar energetike Sebastian Burduja, povodom izrade normativnog akta o šemi ograničenja i kompenzacije za period nakon 1. aprila 2025. godine.
Podrška iz budžeta
Kako je rekao, Vlada je izdvojila početni budžet od tri milijarde leja za početak ove godine, kako bi podržala šemu ograničavanja i kompenzacije, koja će omogućiti značajne isplate dobavljačima u neposrednoj budućnosti.
Tokom sastanka predstavljeni su i brojni prijedlozi za prelazne mjere, sa fokusom na transparentnost energetskih tržišta i povećanje likvidnosti. U narednim danima oni će biti integrisane u prijedlog normativnog akta, koji će biti objavljen do kraja ove sedmice.
Ministar je ponovio je da je trenutna šema ograničavanja kompenzacije Rumunima obezbijedila četvrti najjeftiniji gas i petu najjeftiniju električnu energiju u EU, prema podacima Eurostata, i da nulti prioritet ostaje zaštita rumunskih građana. Kako je dodao, dostupna energija je suštinska komponenta pristojnog života i nacionalne ekonomske konkurentnosti.
Sastankom je predsjedavao potpredsjednik Vlade Marian Neacsu, uz učešće ministra energetike Sebastijana Burduje, predsjednika Nacionalnog regulatornog organa za energetiku Džordža Niculescua, predstavnika Ministarstva rada, Nacionalne agencije za fiskalnu upravu, Savjeta za konkurenciju i glavnih aktera u rumunskom energetskom sektoru.
Uticaji na cene
Na povećanje cijena na berzama energije u poslednjem periodu – do 60 eura/MWh za gas (+65%) i 110-115 eura/MWh za električnu energiju (+25%) – utiču geopolitičke tenzije u regionu, odluke Ruske Federacije, nivo interkonekcije između zemalja na istoku i zapadu Evropske unije i stepen skladištenja gasa na nivou Evropske unije.
U tom kontekstu potrebne su razborite i efikasne mjere kako se stepen energetskog siromaštva ne bi povećao. Kratkoročno i srednjoročno, Ministarstvo energetike predlaže implementaciju novih oblika podrške ugroženim potrošačima, kao što su energetske kartice. Ovaj mehanizam, detaljno opisan u programu Vlade, obezbijedit će ciljanu i pravičnu podršku, poručilo je resorno ministrarstvo.
U narednim danima, predstavnici Ministarstva energetike, ANRE, proizvođača i dobavljača energije sastaće se na tehničkim sastancima kako bi finalizirali prijedlog normativnog akta o novom mehanizmu podrške. Prva verzija će biti objavljena krajem ove sedmice.