Energetika.ba
Ulaganje u razvoj

Tehnološki giganti podržavaju trostruko povećanje nuklearne energije do 2050.

Autor: Energetika.ba
Tehnološki giganti podržavaju trostruko povećanje nuklearne energije do 2050.
Foto: Ilustracija

Trostruko povećanje nuklearne energije do 2050. godine postalo je cilj koji podržavaju tehnološki giganti poput Amazona, Google-a i Mete. Zbog sve veće potražnje za stabilnim i čistim izvorima energije, ove kompanije ulažu u razvoj malih nuklearnih reaktora.

Njihova podrška može ubrzati inovacije i ulaganja u nuklearnu energiju kao ključni dio energetske tranzicije.

Kompanije Amazon, Google i Meta Platforms u srijedu prošle sedmice, su izrazili podršku naporima da se globalni kapacitet nuklearne energije poveća najmanje tri puta do 2050. godine, piše CNBC.

Tehnološke kompanije potpisale su obećanje koje je prvi put usvojeno u decembru 2023. godine na Konferenciji Ujedinjenih nacija o klimatskim promjenama. Više od 20 zemalja, uključujući Sjedinjene Američke Države, podržalo je ovu inicijativu, a pridružile su joj se i finansijske institucije poput Bank of America, Goldman Sachs i Morgan Stanley.

Iako ovo obećanje nije obavezujuće, ono ističe sve veću podršku nuklearnoj energiji među vodećim industrijama, finansijskim institucijama i vladama.

Amazon, Google i Meta postaju sve važniji potrošači energije u Sjedinjenim Državama zbog izgradnje centara za veštačku inteligenciju. Tehnološki sektor se okreće nuklearnoj energiji nakon što je zaključeno da obnovljivi izvori sami neće moći da obezbijede dovoljno pouzdane energije za njihove potrebe.

Amazon i Google su u oktobru prošle godine najavili investicije za podršku razvoju malih nuklearnih reaktora, tehnologije koja je još uvek u fazi razvoja, ali se u industriji nadaju da će smanjiti troškove i skratiti rokove izgradnje novih reaktora u SAD-u.

Kompanija Meta je u decembru uputila poziv nuklearnim kompanijama da dostave prijedloge koji bi joj omogućili dodavanje do 4 gigavata nove nuklearne energije u SAD-u. Ovo naglašava rastući interes vodećih tehnoloških kompanija za energetske izvore sa niskom emisijom ugljen-dioksida kako bi podržale rastuće računarske potrebe.

Nuklearna energija kao ključ za dekarbonizaciju i energetsku stabilnost

Nuklearna energija je ključna za postizanje ciljeva dekarbonizacije, jer pruža stabilan i neprekidan izvor električne energije. Za razliku od energije dobijene iz solara i vjetroparkova, koje zavise od vremenskih uslova, nuklearne elektrane mogu raditi 24 sata dnevno, pružajući stabilnost energetskim mrežama.

Ovaj sporazum, koje su u srijedu potpisale pomenute kompanije, predvodila je Svjetska nuklearna asocijacija (World Nuclear Association) na marginama energetske konferencije CERAWeek, koju organizuje S&P Global u Houstonu.

Sve veće oslanjanje tehnoloških kompanija na nuklearnu energiju može značajno doprinijeti ubrzanju ulaganja u ovu industriju. Stručnjaci smatraju da će podrška globalnih korporacija pomoći u smanjenju regulatornih prepreka, ubrzanju razvoja novih tehnologija i povećanju finansiranja istraživanja i implementacije naprednih nuklearnih reaktora.