Energetika.ba
Komercijalna upotreba

Prva leteća vjetroturbina stiže iz Aljaske

Autor: Energetika.ba
Prva leteća vjetroturbina stiže iz Aljaske
Foto: X.com

Vjetroturbine, koje će moći da se pozicioniraju na visini do 300 metara iznad zemlje, podizat će se u vazduh pomoću omotača ispunjenog helijumom, kako bi visoko lebdjele i proizvodile energiju iz jačih i stabilnijih vjetrova.

Na taj način generisat će dvostruko veću snagu od turbina postavljenih na tornjeve. Konstrukcija se trenutno testira na Aljasci i, prema izvještajima, spremna je za komercijalnu upotrebu.

Vjetroturbine su odlično rešenje za proizvodnju čiste, obnovljive energije. Međutim, vjetroturbine na stubu imaju svoje nedostatke, kao što je dugotrajna instalacija i ne mogu da iskoriste jake vetrove sa većih nadmorskih visina. Ali, stižu dobre vijesti.

Altaeros Enerdžiz, startap osnovan na Aljasci, izumeo je prve vjetroturbine koje mogu da lete do 300 metara iznad zemlje. Ovo otkriće, nazvano Bouyant Air Turbines (BAT), započeto je kao prestižni projekat. Iako se trenutno testiraju na Aljasci, turbine će uskoro biti komercijalno proizvedene.

Dvostruko veća snaga

Turbine se podižu u vazduh pomoću omotača ispunjenog helijumom, kako bi lebdjele na velikim visinama (kao neboderi) i proizvodile energiju iz jačih i stabilnijih vetrova na toj visini. Na taj način generišu dvostruko veću snagu od turbina postavljenih na tornjeve.

Turbine su obavijene kružnim, 35 stopa dugim naduvavajućim omotačem, napravljenim od istih materijala kao jedra i cepelini. Zahvaljujući tome, BAT (buoyant airborne turbine) lebdi na visini od oko 300 do 600 metara, gde su vetrovi pet do osam puta jači od onih koji pokreću vjetroturbine postavljene na tornjevima (visine 30 do 60 metara). BAT je učvršćen za tlo pomoću tri užeta, pri čemu jedno od njih prenosi električnu energiju proizvedenu turbinama do mikromreže, odakle se distribuira stanovništvu.

Prema autorima projekta, ova tvorevina je dizajnirana za udaljena područja gdje turbine postavljene na stubove nisu izvodljive – vojne baze i industrijske lokacije.

Operativna autonomija

Konvencionalni aerostati zahtijevaju stalno zaposlenu posadu na zemlji koja će redovno vršiti provjere, raspoređivati, podešavati brzinu vjetra i slijetati u slučaju nužde. Ali, prednost ove kreacije je njena autonomija. Sve gore navedene funkcije automatizuje sam BAT, eliminišući potrebu za ručnim radom.

Prema objašnjenju konstruktora, kada su vjetrovi slabi, obično se nastoji da se ode što je moguće više – jer, generalno govoreći, što je veća visina, to su vetrovi jači. Ali, ako vjetrovi postanu prejaki, iznad maksimalnog kapaciteta turbine, nema razloga za rad pri tim veoma jakim vjetrovima, tako da postoji mogućnost za spuštanje, gdje će raditi na nominalnoj snazi, pri čemu neće biti izložena veoma jakim vetrovima.

Prilagođavanje uslovima

Vazdušne turbine se automatski pozicioniraju pomoću anemometara instaliranih i u vazdušnoj jedinici i u zemaljskim jedinicama. Kada se detektuju optimalne brzine vjetra, one autonomno podešavaju konopce da se skupljaju ili istežu u zavisnosti od nadmorske visine, dok se baza još uvijek okreće. U vanrednim slučajevima kada brzina vjetra prelazi kapacitet turbina, one se automatski samostalno spuštaju.

Dizajnirane da pređu brzine veće od 100 mph, otporne su na sneg ili kišu, što ih čini pogodnim za upotrebu tokom cijele godine. Međutim, ako vrijeme postane previše loše ili je konopac labav, automatski se prizemljuju.

Moguće primjene

Iako su tvorci naglasili da su ove turbine posebno dizajnirane za udaljena područja sa smanjenim pristupom vjetru i mjesta gde se dizel motori koriste za napajanje, poput vojnih baza i industrija, i dalje postoje potencijalne primene za ove uređaje.

BAT može da rasporedi uređaje za praćenje vremena na velikim nadmorskim visinama, omogućavajući precizne i blagovremene vremenske prognoze i nadzor. Ovo može pomoći u upozorenjima na uragan i spriječavanju tornada. Pored toga, Wi-Fi tehnologija se može rasporediti na većim nadmorskim visinama, pružajući bolje internet usluge kojima se može upravljati sa nivoa tla.

Projekat ima potencijal da ponudi mnoge koristi potrošačima, čak i van namjene koju su proizvođači namijenili. Trenutno se testira na Aljasci i, prema izvještajima, spreman je za komercijalnu upotrebu. Dakle, samo je pitanje vremena kada će biti vidljive njegove koristi (takođe, ova vjetroturbina će okončati vladavinu solarnih panela).