EU želi da uprosti energetske zakone u nastojanju da smanji birokratiju

Evropska komisija planira reforme energetskih zakona EU kako bi smanjila birokratiju i olakšala poslovanje industriji.
Predložene promjene uključuju pojednostavljenje Direktive o energetskoj efikasnosti i zakona o obnovljivoj energiji. Dok industrija podržava ove mere, kritičari upozoravaju na moguće slabljenje korporativne odgovornosti i nestabilnost investicija.
Evropska komisija razmatra izmene energetskih zakona EU kao dio svog sljedećeg paketa prijedloga za smanjenje regulatornog opterećenja za posrnule industrije, rekli su za Reuters izvori upoznati s tim pitanjem.
Brisel je pokrenuo inicijativu za uklanjanje slojeva birokratije, za koje evropske kompanije tvrde da ih stavljaju u nepovoljan položaj u odnosu na Kinu i Sjedinjene Države, gdje administracija Donalda Trumpa agresivno ukida propise.
Nakon što je prošlog meseca objavila prvi talas takozvanih „omnibus pojednostavljenja“ prijedloga kako bi smanjila pravila o izveštavanju o održivosti, Komisija sada procjenjuje načine za pojednostavljenje energetske politike EU, reklo je pet izvora upoznatih s planovima.
Razgovori su u ranoj fazi, ali bi mogli postati dio omnibus paketa za smanjenje regulatornog opterećenja za mala i srednja preduzeća, koji bi trebalo da bude predstavljen u aprilu. Međutim, dva izvora su rekla da se očekuje kašnjenje paketa do maja.
Tri izvora su za Reuters navela da se među politikama koje se razmatraju nalazi i Direktiva o energetskoj efikasnosti EU.
Ova direktiva postavlja obavezujuće ciljeve za blok u vezi sa smanjenjem potrošnje energije. Ona zahtijeva od kompanija da obavljaju reviziju svoje potrošnje energije, dok veće firme moraju da uspostave planove za upravljanje svojom potrošnjom.
Jedan od izvora rekao je da Komisija takođe razmatra mogućnost pojednostavljenja jednog od glavnih klimatskih propisa bloka –zakona o obnovljivoj energiji, koji postavlja obavezujuće ciljeve za zemlje u vezi s povećanjem upotrebe obnovljivih izvora energije.
Portparol Evropske komisije odbio je da komentariše da li će sledeći omnibus paket ciljati energetske propise Evrope.
Inicijativa za smanjenje birokratije ima snažnu podršku industrija, koje se žale da propisi umanjuju konkurentnost i troše resurse, preusmjeravajući sredstva sa investicija u inovacije.
Međutim, planovi su naišli na kritike određenih investitora, lijevo orijentisanih zakonodavaca i aktivista, koji tvrde da će prvi talas omnibus prijedloga potkopati korporativnu odgovornost i stvoriti nestabilno investiciono okruženje preokretanjem nedavno usvojenih zakona.