Energetika.ba
nakon uvođenja zabrane

Crna Gora prepolovila upotrebu plastičnih kesa, na deponijama ih je 70 posto manje

Autor: Energetika.ba
Crna Gora prepolovila upotrebu plastičnih kesa, na deponijama ih je 70 posto manje
Foto: Unsplash

Samo tri mjeseca posle uvođenja zabrane upotrebe plastičnih kesa njihovo korištenje je u trgovinama smanjeno 50 posto, a na deponiji u Podgorici ih ima 70 posto manje.

U Ministarstvu ekologije kažu da građani sve više koriste platnene torbe, papirne kese i druge ekološki prihvatljive zamjene za plastične kese.

Crna Gora je prije tri mjeseca novim Zakonom o upravljanju otpadom uvela zabrane i ograničenja za upotrebu plastičnih kesa i jednokratne plastične ambalaže. Zabranjeno je korištenje plastičnih kesa od 15 do 50 mikrona, a za deblje plastične kese, sa više od 50 mikrona, predviđeno je plaćanje naknade od 0,03 eura.

U Ministarstvu navode da je za ozbiljnije analize i procjene potrebno više vremena, ali prvi rezultati su obećavajući.

Rezultati morfološke analize na deponiji u Podgorici pokazali su da je odlaganje plastičnih kesa smanjeno oko 70 posto u odnosu na period pre uvođenja zabrane, prenosi Balkan Green Energy News. Pojedini trgovinski lanci, takođe, beleže smanjenje upotrebe kesa oko 50 posto u periodu oktobar-januar u poređenju sa istim periodom prošle godine.

Kazne za nepoštovanje Zakona su od 1.000 do 40.000 eura. Tržišna inspekcija je od početka primene Zakona utvrdila 19 nepravilnosti. Prekršajno je kažnjeno osam privrednika u ukupnom iznosu od 8.000 eura.

Inspekcija je, također, utvrdila i da je bilo prodaje plastičnih proizvoda za jednokratnu upotrebu, koji su zakonom zabranjeni. Donijeta su četiri rešenja o zabrani prometa u ukupnoj vrednosti robe od 11.628 eura i to za štapiće za uši, plastične slamčice, pribor za jelo za jednokratnu upotrebu.

Prema podacima Agencije za zaštitu životne sredine, u promet je do sada stavljeno više od 5,7 miliona kesa, od čega je država prihodovala 170.000 eura. Taj novac namenjen je isključivo projektima zaštite životne sredine, podizanju svijesti građana i edukativnim kampanjama, za čije je sprovođenje zadužen Eko-fond.